Zika virus – kompletní informace pro cestovatele

Ale pandemie viru zika už vypukla

Nemoci, na které není znám lék, a přírodní katastrofy (ještě bych doplnila hloupé a zlé lidi) jsou vždy velkým strašákem, protože mají potenciál ohrozit na životě menší či větší část populace. A jako takové vždy zaplňují přední stránky médií.

Již v prosinci proběhla v zahraničí zpráva o alarmujícím nárůstu mikrocefalie u novorozenců v Brazílii (jednotky případů do roku 2014 ročně, 3000 případů v roce 2015). Je vyvolaná panika ospravedlněná?

Abychom však lépe pochopili, s kým máme tu čest, musíme se první zblízka podívat na sosáček toho, kdo virus přenáší.

Komár Aedes aegypti

800px-Aedes_aegypti_feeding
Komár Aedes aegypti (zdroj Wikimedia Commons)

Jedná se o jiný typ komárů, než na které jsme navyklí v našich končinách. Zatím. Čas a rostoucí koncentrace skleníkových plynů by nás pravděpodobně mohly naučit. Blízké druhy komárů rodu Aedes přenáší krome viru zika také viry Chikungunya, horečku dengue, žlutou zimnici nebo západonilskou horečkou. Jsou vázány na tropické vlhké oblasti a podle WHO je nejvyšší pravděpodobnost kousnutí v denních hodinách.

 

Virus zika

Jméno viru má původ v jazyce používaném v Ugandě, kde byl poprvé v roce 1947 detekován v primátech. Až později byl zika virus potvrzen také v lidech. Přestože byl virus ve 20. století velmi vzácný, rozšířil se z Afriky do Asie a poté byl jeho výskyt mnohem častější a roku 2014 už si liboval ve svých hostitelech v Jižní a střední Americe a Karibiku.

Na konci roku 2015 přišlo European Centre for Disease Prevention and Control (ECDP) s potvzením, že existuje možná souvislost mezi virem zika a raketovým nárůstem mikrocefalie u novorozených dětí a Guillain-Barré (GB) syndromu, který byl však pozorován jen ve vzácných případech po onemocnění virem zika. Stejně tak vydala varování pro cestovatele ze států EU, kteří se vydávají do zasažených zemí. Je však důležité si uvědomit, že link mezi onemocněními a virem není na 100% potvrzen, a vědci na tom stále pracují.

Mikrocefalie se u novorozenců projevuje zakrnělým mozkem, stejně tak menší hlavičkou a zpomaleným mentálním a fyzickým vývojem. GB syndrom je onemocnění nervové soustavy, a obě onemocnění mohou skončit i smrtí.

Podobně jako chřipka i RNA virus zika podléhá mutacím. Z toho důvodů musí být například téměř každoročně vyvíjena nová vakcína proti chřipce. Chytrolíni jedni malí. Některá mutace u ziky pravděpodobně způsobila rapidní výskyt onemocnění u lidí a také vysvětluje, že předtím unikal hledáčku virologů, protože se poněkud tvářil jako neškodný virus.

Průběh onemocnění zika virem

Pro většinu lidí má mírný průběh horečnatého onemocnění srovnatelné s chřipkou. Může se vyskytnout vyrážka, bolesti hlavy a kloubů a mohou trvat několik dní. Tyto symptomy se ale objeví pouze u pětiny nakažených. U zbytku se nemoc neprojeví. Nejhorší důsledky však zika virus může způsobit plodu na počátku těhotenství, pokud je matka virem nakažena. V roce 2015 bylo diagnostikováno přes milion případů onemocnění zika virem a několik tisíc novorozenců narozených s mikrocefalií a to jen v samotné Brazílii.

Pokud se na svých cestách budete pohybovat v zasažených zemích a během či po návratu pocítíte příznaky chřipky, můžete použít dostupné léky proti bolesti či horečce, dopřejte si klid na lůžku a příjímejte dostatek tekutin. Jestliže se příznaky zhorší, vyhledejte lékařskou pomoc a nezapomeňte zmínit, kde jste cestovali.

Jak onemocnění předcházet

Lék ani vakcína proti viru ještě nebyly vyvinuty. Jediné účinné se zdá být bránit se pokousání od komárů – tedy použití moskytiér během spánku a repelentů, případně nosit oblečení co nejvíce zakrývající tělo. Silně se také doporučuje, aby ženy žijící v postižených oblastech odložily těhotenství až o dva roky a i v silně katolických zemí je jim dokonce dovoleno v těchto případech jít na potrat.

Zika-maps-local-transmission-last-two-months
Země a teritoria s potvrzenými případy infekce zika viru za poslední dva měsíce (k 28. lednu 2016). Zdroj ECDC

Těhotné ženy, které plánují cesty do zasažených zemí, by měly raději od plánů upustit. Bohužel vědci také naznačují, že virus se v některých případech dá přenášet pohlavním stykem a lze tak nakazit zdravého partnera. Virus se ale nepřenáší vzduchem ani dotykem, takže být v blízkosti nakažené osoby je bezpečné – do této chvíle nebyl žádný takový případ potvrzen.

Vlády zasažených zemí v současnosti zahájily boj s komáry – nasazují insekticidy a posilují výzkumné týmy, které pracují na vytvoření sterilních geneticky modifikovaných komárů.

Varování

Letos se konají v Brazílii Letní olympijské hry. To by mohlo přispět k šíření viru a hlavně by mohlo hrozit to, že po návratu by nakažení lidé mohly být pokousáni místními komáry a virus by se mohl rozšířit tak rychle do oblastí po celém světě. Stále ale platí, že virus je přenášen pouze druhy tropických komárů.

Zdroje pro aktuální informace

Světová zdravotnická organizace WHO

ECDC

 

 

 

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s