Jak se dostat do Paříže

Jak se dostat do Paříže

Je taime, Paris …

Asi neznám člověka, který by nesnil o tom, že se jednou podívá do Paříže. Eiffelovka, Louvre, elegantní ženy, typické kavárny, úzké dlážděné ulice a galantní muži. A nejedna slečna touží o zasnoubení v Paříži, nebo pro začátek o krásném románku s francouzským milencem.

Paříž nabízí mnohem více než výše jmenované. Je to můj druhý domov, do kterého se poslední tři roky velmi často vracím. Již mám celkem dobrou představu o tom, kam chodí místní (jelikož se s nimi scházím) a kteří se obloukem vyhýbají turistickým oblastem.

Jaký dopravní prostředek zvolit

Vzdušná vzdálenost Praha – Paříž je 884 km a silniční je něco přes 1000 km. Pokud nevlastníte patent na technologii tvorby portálů, nejrychleji se do Paříže dostanete letadlem.

Jaké společnosti létají do Paříže

229123_1049551960813_850444_n
Můj první let s dnes již zkrachovalou společností. Pokud za něco létání stojí, tak je to ušetřený čas a nádherný výhled na mraky.

V současné chvíli (únor 2016) se s Czech Airlines nebo Air France dostanete na cenu do 4000 Kč za zpáteční letenku se zavazadly, a to při zakoupení v předstihu alespoň několika týdnů. Obě aerolinky létají na Paris Charles de Gaulle airport (CDG).

Existují i levnější varianty, a to lety s nízkonákladovými společnostmi. Z Prahy létají Transavia a nově Vueling na Paris Orly (ORY) a Easy Jet na CDG. Ceny za zpáteční letenky se pohybují okolo 2000Kč ale to jen v případě, že budete mít pouze příruční zavazadla. Jinak si doplácíte za kufr na každou cestu a nakonec můžete skončit u ceny, která je typická pro normální společnosti. Obecně také platí, že ceny se navyšují na hlavní cestovní sezóny a také při odprodávání míst v letadle.

Do Paříže nemusíte ale letět jen z českých luhů a hájů, což by mohlo být zajímavější pro ty, kteří máte dobré spojení do Katowic nebo Wroclavi. Z Polska totiž můžete do Paříže doletět za pár stovek (klidně i 500 – 1000 Kč za zpáteční letenky, ale bez zavazadel k odbavení). K tomu si samozřejmě přičtěte cestu za autobus na letiště nebo pokud vás tam někdo známý hodí autem, ale stále to může být levnější alternativa. Z Katowic létají Wizz Air a z Wroclavi Ryanair. Obě společnosti létají na Paris Beauvais (BVA), což je letiště vzdálenější od Paříže, takže celkově tyto lety vyjdou z časového hlediska nejhůře.

Jak se dostat z/na letiště Charles de Gaulle

Terminály 2 a 3 jsou přímo propojeny RER B linkou vlaků, které směřují do centra Paříže (následujte cedule s označením Paris by train/RER). Na Gare du Nord jste za 30 minut a jízdenka stojí 10 €. Tu si můžete zakoupit v automatech, kde zaplatíte kartou nebo bankovkami. Na tuto jízdenku můžete jet a přestupovat na další linky. Určitě doporučuji koupit také lístky t+, které využijete později ve městě. Jeden stojí 1,80 € a pokud jej zakoupíte v počtu 10 z automatu, zaplatíte za ně jen 14,10 €.

Některé vlaky jsou zrychlené a vynechávají všechny zastávky před centrem, ale pokud míříte tam, je vám jedno, do kterého vlaku nasednete. Vždy to bude modrá linka RER B směr Paris Centre nebo uvidíte konečné stanice, viz obrázek níže.

RER-B
Letiště je na mapce vpravo a vy míříte do centra. Konečné stanice jsou Robinson z jedné odnože a Saint-Rémy-les-Chevres z druhé.

Existují alternativní pomalejší způsoby. Roissy bus zastavuje u Opery, ale cenově ani časově si nepolepšíte, stojí totiž 11 € a jede 75 minut do centra Paříže. Nedávno začal jezdit autobus od Easy Jetu a ten má někdy výprodeje jízdenek i za 2 € za jednu cestu. Jede ale také přes hodinu. Existuje místní autobus 350 a 351 (noční linky poté N140 a N143), na které použijete několik obyčejných jízdenek (t+) – cesta vyjde zhruba na 7 €. Nikdy jsem je nevyužila, ale ta možnost tu je. V pařížském idosu si můžete vyhledat spoje, je to užitečný pomocník na plánování přesunů po tomto velkém městě.

Taxi do centra vyjde na 50 €, takže se vyplatí při sdílení.

22367_1211770056164_8091850_n
Z CDG také odjíždí TGV vláčky. Ale to jen kdybyste cestovali do dalších francouzských měst.

Jak se dostat z/na letiště Paris Orly

Naprosto ojedinělou možností a také tou nejlevnější, jak se dostat z letiště do centra, je tramvají T7. Dojedete tak na konečnou zastávku Villejuif-Louis Aragon a přestoupíte na metro linku 7. Jízdné je jeden lístek t+ a pokud nasednete do metra, tak označíte ještě druhý (na jeden lístek lze cestovat neomezeně, jen nesmíte změnit dopravní prostředek). Cena je tedy pouze 3,6 €.

Tady se už nevyhnete přestupům. Konečná stanice RER B – Antony je spojena s letištěm vlakem Orlyval. Jízdné vyjde na 13,50 € a zabere asi 40 minut. Nebo můžete jet autobusem z letiště na RER C Pont de Rungis a to vyjde na 6,30 € a časově je to podobně jako s předchozí možností.

Orlybus spojuje letiště se stanicí Denfert-Rochereau a stojí 6,10 €. Cesta trvá do 30 minut. Dále sem jezdí místní linky autobusů, které vycházejí levněji. Záleží, co je vaše konečná destinace – nejlépe si své spoje vyhledejte.

Taxi by mělo vyjít do 45 € ke katedrále Notre Dame.

20160222_230006(1)
Tramvaj T7 z letiště Orly do centra. Jede každých 10-15 minut a lístek si koupíte v automatu na zastávce (nejlépe 10 ks t+ billets – cenově nejvýhodnější). Nezapome%nte ozačit a při přestupu do metra v centru označte nový!

Jak se dostat z/na letiště Paris Beauvais

Jedná se o letiště, které je od Paříže nejvzdálenější. Jezdí tam autobusy, které pasují na přílety/odlety daných společností. Pokud si koupíte lístek online, za jednu cestu zaplatíte 15,90 € a trvá 75 minut. Autobus vás doveze na Porte Maillot.

Autobusem do Paříže

Student Agency jezdí do Paříže 5x týdně s odjezdem v 11 hodin v noci a příjezdem ke Gare d’Est. Takže se dostanete rovnou do centra (a pro mne konkrétně to znamená 15 minut pěšky domů). Pokud zakoupíte lístek více jak měsíc dopředu, jedna cesta vyjde na 990 Kč (First Minute) nebo jako já, v den odjezdu za 1090 Kč (Last Minute). Je to úmorných 13 hodin cesty, i když je to ulehčeno tím, že je linka obsluhována autobusy Fun&Relax. Teplé nápoje zdarma, elektrické zásuvky, dotykové obrazovky s hromadou filmů a hudby, takže se to dá přežít. Jezdí tam také společnost Eurolines, ale dovolím si nezůstat objektivní a říct, že s nimi již nikdy nepojedu. Tečka. Poskytují špatné služby a cenově vyjdou dráž než Student Agency.

Vlakem do Paříže

České dráhy spolupracují s Deutsche Bahn a můžete tak z Prahy jet autobusem do Mainnheimu v Německu a tam přesednete na TGV do Paříže. Jedná se o návazný spoj a cesta trvá na Gare d’Est něco přes 10 hodin. Cena se liší v závislosti na tom, jak dlouho dopředu kupujete jízdenky. Může vás to vyjít mnohem dráž než letenky.

Já jsem si tak cestu domů jednou zpříjemnila, vystoupila z autobusu Student Agency v Remeši (Reims), pár dní jsem zůstala přes Couchsurfing, a pak jela vlakem TGV do Paříže. Až budete ve Francii, určitě si nějakou trasu s vlaky TGV projeďte, je to skvělý zážitek. Jen si jízdenky kupujte dopředu.  Je to superrychlá jízda, ale nečekejte služby jako v RegioJetu nebo LeoExpressu. To by se od nás zbytek Evropy mohl učit.

Untitled_Clipping_021116_102214_AM.jpg
Kdybych kupovala lístek z Mainnheimu dnes, jedna cesta by mne vyšla nejlevněji na 132 €.

Spolujízda do Paříže

V lednu 2016 došlo k odkoupení českého Jízdomatu evropským gigantem na poli spolujízdy – firmou Blablacar. Využila jsem tuto možnost několikrát. Cesta vyjde obecně na 1000 Kč na jeden směr. Více jízd čekejte v letním období nebo během Vánoc a Silvestra. Během cesty si pokecáte s řidičem, ale většinou vás vyhodí na okraji Paříže (jezdí tam nejčastěji pro různé zboží). Když potřebujete něco převézt nebo se vám v autě lépe jezdí, bude to varianta vhodná pro vás.

Untitled_Clipping_021016_093454_PM.jpg

Pokud zvolíte možnost vlastního auta,nezapomeňte, že se ve Francii platí na dálnicích mýtné.

A hurá do Paříže, příště zase o tom, kde bydlet, jak se po Paříži dopravovat atd.

Na závěr, můj oblíbený obraz z Louvre…

22367_1211740935436_5382951_n
Já a má sestra… 😀

7 comments

  1. Autobus 351 jsme využili a projíždí přes nepříjemná místa na severních předměstích. Moc nedoporučuji a to mám dva metry:-) Stojí 3 lístky. Výhodou je, že spojuje přímo letiště s Place de la Nation. Zpátky už jsme jeli na pohodu z centra Easybusem za 10 Euro. Je to vlastně dodávka a jede na CDG.

    To se mi líbí

  2. Ahoj,
    V březnu jedu na 4 dny do Paříže..ráda bych se zeptala jestli se vyplatí kopit si těch 10 lístků..nebo 3 denní jízdenku. Jak jsoui od sebe památky dalko která varienta se vyplatí více.
    Moc děkuji Nikol 🙂

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s