Islandský poklad ve vnitrozemí – národní park Landmannalaugar

Islandský poklad hledejte ve vnitrozemí

Po návštěve Faerských ostrovů, o kterých asi mnoho lidí neslyšelo, jsem se dále trajektem vydala na ostrov ohně, ledu a skřítků – mystický Island. Místo, kde lidé nechávají na parapetech sušenky a mléko pro hodná stvoření k ochraně jejich domova, kde se jedí velryby i papuchalci, ale také místo, kde zavřete oči, stiskněte spoušť na foťáku a s danou fotografií vyhrajete jakoukoliv fotografickou soutěž. Existuje vůbec fotogeničtější místo na světě?

O cestě na Island jsem snila několik let. A to kvůli dvěma věcem – papuchalcích, hloupých opeřencích nemotorných na souši, ale mistry ve vzduchu a ve vodě, a duhových horách, tzv. národním parku Landmannalaugar. Dnes bych nasdílela více o tom druhém, jelikož nepředpokládám, že by tu bylo mnoho nadšených ornitologů – amatérů. (?)

45378_1362437902766_4479903_n
Něco jsou oblaka, něco sirné výpary.

Začneme tedy netradičně, a to ze středu tohoto fascinujícího ostrova. Ačkoliv okolo země existuje kvalitní asfaltová silnice, u cest do vnitrozemí čekejte náročný terén. Budete brodit koryta dočasných řek, vyhýbat se ostrým kamenům, přejíždět kopečky a občas se ploužit v prašném prostředí. Z tohoto důvodu je třeba mít terénní auto, které bude tvořit velkou část výdajů na váš zdejší pobyt. Ceny na Islandu jsou totiž pro nás ze středu Evropy více než vysoké. Stopování je opět časově náročné (pokud se vám vůbec podaří někoho potkat). Za to si však kdekoliv můžete postavit venku stan a ušetřit tak za ubytování. Doporučuji vždy poblíž horkých vřídel, často jsou tam totiž postaveny sprchy. Opět zdarma k použití.

45378_1362437542757_5150007_n
Už jsem vás dostatečně naladila na to, abyste toto místo ve středu země nevynechali?

Druhou možností, jak se do vnitrozemí dostat, jsou organizované výlety. Existuje mnoho agentur v hlavním městě, např. www.re.is a www.sterna.is, které vám tuto možnost zprostředkují. Pokud se sejde hodně lidí na zaplnění minibusů (upravených na tyto cesty), jednodenní výlet vás z Reykjavíku vyjde do 3500 Kč a jedna cesta trvá 3 hodiny. Pro několikadenní treky, které si toto místo zaslouží, si informace musíte zjistit již individuálně. Záleží na čase, který tu můžete strávit, od toho se také odvíjí možnosti. Můžete se také v kempech domluvit s dalšími lidmi a pronajmout si auto společně atd.

45378_1362437062745_8064628_n
Vulkán jedné z nejaktivnějších sopek – Hekla.

Jelikož jsme na sopečně aktivním místě, určitě stojí za povšimnutí jedna z nejaktivnějších sopek, která o sobě dává vědět průměrně jednou za pět let. Její název Hekla je trefný pro nás Čechy, má mimojiné také sestru Krafla :D. Nejznámnější sopkou se však v roce 2010 stala Eyjafjallajökull, kterou mě Islanďané naučili správně vyslovovat. Zkuste to také.

Pokud si vzpomenete, její erupce způsobily na Islandu strhnutí vozovky a mostu, ale nic vážnějšího. Avšak díky sopečnému prachu nad Atlantikem a Evropou zastavily veškeré lety nad touto oblastí a způsobily obrovské ztráty leteckých společností. Tak proto ten boom kolem ní. 😉

Ještě než se dostanete do cíle, můžete také zastavit u obrovského zatopeného vulkánu, který není ale přístupný koupání. Moc strmé stěny. 🙂

45378_1362437182748_3033524_n
I na Islandu občas vyskytne sluníčko a svádí k plavání ve vodou zatopeném vulkánu.

Duhové hory dostaly své jméno kvůli vysokému obsahu kovů v půdě, díky kterým zde naleznete všemožně zabarvenou hlínu a kamení. Spadne vám čelist, protože to tady vypadá jako namalované kulisy a těžko se i na místě dá uvěřit, že jde o tvorbu matičky přírody.

45378_1362437382753_359053_n
Své fotografie neupravuji ze dvou důvodů – kvůli autenticitě a protože to neumím. 😀

Po cestě potkáte plno průduchů plivajících sirné páry na povrch, někde zase termální jezírka (noste si s sebou plavky). Ty přijdou vhod vždy na večer před ulehnutím do spacáku.

45378_1362437782763_2616161_n

Kemp, ze kterého se vychází, byl postaven až za rozsáhlým lávovým polem po erupci Hekly. Přejede mráz po zádech, když si člověk uvědomí, jak jsme proti rozmarům naší země malicherní. V kempu je možné nakoupit zásoby, pohladit si islandské koně a popovídat s dalšími cestovateli u jídla nebo v termálním jezírku.

45438_1362494424179_6178970_n
V levém honém rohu se nachází kemp. Otázka za bludišťáka: „Najdete na fotografii dvě postavy?“ Hledejte v pravé části.

Na Island stojí za to jet jen kvůli tomuto místu. I když by byla nesmírná škoda, pokud byste vynechali další skvosty této severské divočiny. V létě tu sice nezapadne téměř slunce, takže polární záři byste si tu více mohli užít během mrazivých tmavých zim, i přesto projeďtě Island také dokola a projděte pod majestátními vodopády, na člunu proplujte ledovcovým jezerem, „pohlaďte“ si velrybu, vylezte na sopku, nebo ledovec a dýchejte nádherně čerstvý vzduch, pokud zrovna nepůjdete po síře zapáchajícím poli.

45378_1362438182773_7582654_n
Prostě Island!

 

 

 

 

 

3 comments

    • Díky moc za nasdílení 🙂 škoda těch papuchalků, kdyby se mi je nepodařilo vidět, jela bych tam co nejdříve znovu. I přes můj úspěch bych tam jela opět. Mám ráda to islandské magično. Oli

      To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s