Jízdenka na léto s ČD – projeďte Česko za týden vlakem

vyhlednaolomouckenadrazi.jpg

Rozhodla jsem se využít červencových svátků, abych si nemusela brát volno v práci a projet v ČR několik zajímavých železničních tratí a podívat se na místa, která jsem ještě neviděla.

Jsem totiž ostuda, jelikož jsem vlakem projela Japonsko nebo kus Číny, ale nikdy jsem nebyla na Karlštejně, hoře Říp nebo na Zelené hoře.

K tomuto cestování chci využít skvělé akce – České dráhy nabízejí od 1. července do 31. srpna tzv. Jízdenku na léto,  která ti umožňuje po dobu 1 nebo 2 týdnů jezdit po České republice jakýmkoliv vlakem bez omezení kilometrů.

Máš In-kartu nebo ISIC? Zaplatíš jen 690 Kč za týdenní cestování vlakem

Jaké jsou tedy pro letní cestování Českými drahami?

 • jízdenka na 7 dní za 690 Kč (ISIC nebo In-karty) nebo 790 Kč (občanka nebo pas pro cizince)
 • jízdenka na 14 dní za 990 Kč (ISIC nebo In-karty) nebo 1 190 Kč (občanka nebo pas pro cizince)

Jízdenky platí v kuse a ne na vybrané dny o letních prázdninách – čili, když si jízdenku koupíš jako já s platností od 4. července 2017, bude platit do půlnoci 10. července 2017 (7 dní).

do 1. třídy si nesednete
Do 1. třídy to nezkoušejte.

Můžeš cestovat kamkoliv na území ČR a vystoupit kdekoliv. Jediná povinnost je, aby sis do Pendolina zakoupila místenku (ta nemusí být jen na trase Ostrava-Olomouc).

Jak je to s platností jízdenky na týden na konci prázdnin?

Koupíš si jízdenku třeba 27. srpna 2017 a to variantu 7denní. Bohužel tě čeká zklamání, za výše uvedenou cenu tě čeká zkrácené cestování pouze do 31. srpna. Platnost nabídky je jen na období letních prázdnin, tak plánuj dopředu.

TIP: Nakupte letní jízdenku přes e-shop ČD

Nečeká tě sleva, ale pokud se zaregistruješ do věrnostního programu Českých drah, získáš za každých 10 Kč 1 bod – tedy za týdenní jízdenku za 790 Kč dostaneš 79 bodů. Což ti zaručí vstupenky do vybraných divadel 1 + 1 zdarma nebo zapůjčení kola na 1 den atd.

Navíc ti doporučuji si pořídit mobilní aplikaci Můj vlak, jízdenka ti přijde do ní s QR kódem. Lépe se s tím cestuje, než pořád hlásit kód jízdenky z smsky.

Itinerář – týden vlakem po ČR

Kam se chceš podívat? Důvodů, proč využít týdenní (2týdenní) jízdenku je hned několik:

 • Pojedeš navštívit kamarády a rodinu
 • Chceš si prohlédnout různé české památky
 • Chceš si projet zajímavé úseky vlakem
 • Kombinace výše uvedených

Můžeš se inspirovat mým plánem, jak projet Česko po železnici za týden, nebo vytvořit zcela jiný. Napiš mi do komentářů, jestli pojedeš a své tipy 🙂

 1. den (4. července večer) – přejezd Brno – Hranice na Moravě – tato trasa má neuvěřitelně vysoký poměr vytíženost/rychlost. Zasloužila by zlepšení – tento večer jedu navštívit svou rodinu a dát si s ní ráno dobrou snídani. Navíc se projedeš po nejdelších viaduktech – je to krásná trasa (mezi Lipníkem nad Bečvou a Hranicemi je část železnice vedena po viaduktech).
 2. den (5. července) – cesta Hranice Na Moravě – Kojetín – přejezd autobusem do Tovačova (vyhlídka na tovačovské rybníky). Procházka do Dubu nad Moravou, kde se nachází poutní kostel. Hodinová cesta pěšky do Brodku u Přerova. Cesta Brodek u Přerova přes Olomouc a Bruntál do Města Albrechtic. Cestu Olomouc – Bruntál považuji za jeden z krásných železničních úseků u nás. Pozor, je tam ale částečně výluka, takže tě převezou i autobusy. Ale to nejkrásnější z údolí uvidíš před Moravským Berounem.

  Dub-nad-Moravou-je-dostupny-z-Brodku-u-Přerova
  Dub nad Moravou je poutní místo.
 3. den (6. července) – dlouhá cesta z Města Albrechtic přes Glucholazy (Polsko) do Jeseníka. Poté budu pokračovat z Jeseníka krásnou trasou až do Zábřehu na Moravě, kde přesednu na cestu do Kolína. V Kolíně doporučuji vysednout, zajít na oběd a podívat se na katedrálu. Pak dojet osobáčkem do Kutné hory a užít si toto malebnéměstečko (nejen chrám sv. Barbory) – nezapomeň se zastavit v Sedleci – kostnice tě učaruje (je to zastávka na znamení). Já ale z Kolína pojedu do Žďáru nad Sázavou, abych konečně navštívila Zelenou horu a prošla si město. Pak zpět do Brna.
 4. den (7. července) – přes den budu v práci, odpoledne přejedu z Brna do Prahy, kde přespím.
 5. den (8. července) hurá na Karlštejn. Po návratu nasednu na motoráček po Pražském semmeringu, což je trasa z hlavního nádraží do Zličína. Na tu se obzvláště těším. Pravděpodobně ji pojedu i zpátky.
 6.  den (9. července) pojedu na sever, abych se podívala na výhled, který se naskytl Praotci Čechovi. Z Prahy se dostanu se dvěma přestupy do obce Ctiněves, odkud si to vyšlápnu horu Říp a zpět. Vrátím se zpět do Prahy a přejedu zpátky na Moravu.
 7. den uvidím, jak se budu cítit na večerní výlet do blízkého okolí nebo jestli raději zůstanu doma.

Neváhej s nákupem jízdenky, můžeš poznat velkou část Česka za málo peněz a využít prázdniny k cestování. Pokud se náhodou budeš chtít podívat do Brna, napiš mi na Facebooku, proč bychom se měli potkat a já tě ráda u sebe ubytuju na gauči – takový couchsurfing 🙂 Respektuj ale mé právo na odmítnutí, na couchsurfingu si taky nepustíš každého do domu.

Celkový počet km: 1 304

19727086_10209593834504464_1124643731_o
Byla jsem i na skok v Polsku, podle mne tam ta týdenní jízdenka neplatí, ale průvodčí po mne nic nechtěl za doplatek.

 

 

 

Advertisements

6 comments

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s