Místenky zadarmo a nejlepší jídlo ve vlaku mají v…

Každý týden procestuji na českých železnicích víc jak 1 000 km. Proto dost přemýšlím, kterou společností pojedu. Připravila jsem pro tebe další vydání tipů pro efektivní cestování vlakem. Využiješ je, i když cestuješ sporadicky. Pokračuj tedy ve čtení!

1. Mobilní aplikace Můj vlak a místenky ZDARMA

Většinou všichni nadávají na národního dopravce ČD. České dráhy mají své mínusy, ale i velká pozitiva. Jejich appka Můj vlak je toho důkazem. Už z prvního dílu tipů pro cestování vlakem po Česku ses určitě zaregistrovala do jejich bonus programu ČD Body. Sice již opravili chybu (v Hadivadle už budeš mít ne vstupenku zdarma, ale 1+1 zdarma), ale pořád je to super věc. Můžeš jít až o 50 % levněji do divadla, nebo si zadarmo na den půjčit kolo (50 bodů), nebo za 400 bodů (zhruba 10 zpátečních jízd Praha Brno) získáš zdarma 1 zpáteční jízdenku platnou třeba z Ostravy do Chebu a zpět.

mistenka zdarma vlak CD
Místenka zdarma je zatím dostupná jen v mobilní aplikaci Můj vlak nebo v eshopu.

Ty si ještě kupuješ jízdenky až na přepážce nádražní haly? Chyba. V aplikaci nebo v eshopu si totiž přidáš místenky zcela zdarma k jízdence. Na přepážce tě stojí 35 Kč na jeden spoj.

Víš, jak je super přijít do vlaku a vědět, kde máš přesně dané místo? V neděle a pátky je to nutnost. Proč za ni platit, když ji máš v appce zdarma?

2. „Nový“ ČD Lounge v Praze

ČD Lounge je „VIP“ čekárna pro cestující Českých drah. Najdete je na většině velkých nádražích (celkově 6 v ČR) a konečně přemístili a vylepšili i ten pražský (není to až tak novinka, jen jsem došla na nádraží dříve než 5 minut před odjezdem vlaku a konečně jsem ho mohla poprvé navštívit). Myslíš, že nejsi VIP? Chyba lávky. Do lounge může jít každý cestující, který má místenku (tedy i tu zadarmo jak uvedeno v bodě 1) do 2. třídy vlaků vyšší kvality. Takže nejčastější mýtus, že do ČD Lounge může jen cestující z 1. třídy a Pendolina jsem nyní vyvrátila. Mrkni níže na pravidla pro vstup do ČD Lounge.

ČD_lounge_praha_pravidla
Kdo může využít ČD Lounge?

Co je výhodou oproti normální čekárně?

 1. Bezpečnost – jsi v uzavřeném prostoru a je zde většinou přítomen zaměstnanec ČD (zkontroluje tvou jízdenku a místenku)
 2. Wifi zdarma
 3. Pohodlná polustrovaná křesla oproti studeným kovovým lavičkám na nádraží
 4. Zdarma automat na kávu, čaj, vodu a sušenky
 5. Noviny zdarma
 6. Dětský koutek a hry k zapůjčení
 7. Počítač a tiskárnu (tisk je placený – 2 Kč strana)

Co naopak v pražském ČD Lounge nenajdeš?

 1. Přepážku pro nákup jízdenek
 2. Toaletu (tu ale najdeš např. v brněnském ČD Lounge)

Využívej ČD Lounge jak jen můžeš. Horká čokoláda a Lotusky jsou super, zatímco zhlédneš 2 videa Khan Academy přes ČD wifi v pohodlném křesílku.

3. Leo Express oznámil partnerství s Flixbusem

Do emailu mi přistál newsletter LEO Expressu o navýšení počtu spojů o 490. Říkala jsem si: „Wow, to bude nových černých vlaků a autobusů.“.

Partnerstvi_LEOExpressu a Flixbusu
LEO Express bude mít v nabídce jízdenky na Flixbus.

Jenže po rozkliknutí jsem se dozvěděla, že se vlastně nic nového neděje. Mám ráda černé vlaky, dobře se mi v nich pracuje. Tato novinka je vlastně jen business spojení na propagaci mých naopak neoblíbených zelených autobusů. Odteď si tedy můžete zároveň koupit jízdenku od obou společností na webu vlakového dopravce.

Mimochodem, nyní získáš při nákupu jarní slevu 30 % na cesty s LE do zahraničí – jezdí do Lvova, Salzburgu, Krakova nebo Drážďan. Tato sleva platí jen v omezenou dobu a to jen na jejich spoje a ne Flixbus.

30%sleva_na_vlak_bus

4. Co je zdarma je boží, mysli ale trochu na ekologii

Polovinu cest vlakem v týdnu projezdím v Astra vozech žlutého Regiojetu. Proč?

 • Většinou tam je klid,
 • Zásuvka je u každé sedačky
 • Wifi výborně funguje po celou dobu cesty
 • Stoleček je dost velký na můj počítač

Až poslední dobou jsem si ale uvědomila jednu věc. Každý cestující dostane ve vlaku vodu (plastová lahev 0,33 l) zdarma a pokaždé nový kelímek na kávu/čaj/mošt, když okolo projede stevard s jídelním vozíkem.

Když pak vidím ten obrovský pytel odpadků tvořených jen těmi plastovými lahvemi a kelímky plus plastovými obaly od jídla, které si můžeš zakoupit, říkám si, proč to vlastně dělám. Co jsem udělala já a co můžeš udělat i ty?

 • Vezmi si svou vodu na cestu a tu od stevarda odmítni
 • Recykluj kelímek na nápoje a použij ho na druhé nebo třetí doplnění
 • Pokud to stíháš, připrav si svou svačinu.

Plastové obaly zaplavují svět a pokud to není životně nutné, zkus to řešit ekologičtěji. Vlastní lahev na doplňování vody je jednou z mnoha možností.

5. Kde se nejlépe najíš ve vlaku?

Jídlo, jídlo, JÍDLO! I na českých kolejích se můžeš nadlábnout jako v luxusní restauraci.

 • Jídlo ve žlutých Regiojetech – když před lety vyjely na české koleje, způsobily revoluci. Wifi, stevardi, káva, dobré jídlo. Doteďka je považuji za hodně vysoký standard. Jejich menu (menu RJ na jejich webu) se liší podle typu vagonu a tarifu, který si zakoupíš.
  • Busines a relax – koupit si můžete neomezeně cokoliv z menu
  • Standard – kupé – koupit si můžete neomezeně cokoliv z menu
  • Standard – vozy Astra (sedačky s obrazovkami) – koupit si můžete cokoliv kromě dortíků a capuccina, latté atd. (káva Illy). Kávu mají pouze filtrovanou z vozíku.
  • Low cost – bez možnosti objednání

Měla jsem moc ráda těstovinový salát s tuňákem a sushi. Salát má teď změněnou recepturu a chutná divně (vím, subjektivní), ale co nemůžu překousnout je to, že změnili i sushi. Začali část plnit tofu. Barbarské. A ano, jsem trochu frfňa. Jenže japonskou kuchyni prostě nesmí prznit. :/

 • Jídlo ve vlacích ČD – tady je hodně důležité, abyste jeli konkrétním vlakem. Vlak musí mít řazený jídelní vůz JLV, a.s. V některých vlacích např. z Rakouska je řazený jídelní vůz z Rakouska a věř mi, že třeba jablko za 2 Eura nechceš. Jedná se většinou o vlaky vyšší kvality, koukni se na řazení v mobilní aplikaci nebo v idosu.
  Ceny v českém jídelním voze jsou srovnatelné s restaurací a stejně tak úroveň jídla. Podívej se např. na jídelní lístek vlaku ČD, ve kterém jedu teď. Třeba ta svíčková nebo šulánky s mákem? Telecí jsem měla dřív a musím říct, že od té doby obědvám ne před cestou ale během ní.

  jidlo ve vlaku
  Telecí maso s čočkovým salátem na redukovaném vývaru. Výborná dobrota. Cena je 179 Kč.

  Pokud náhodou pojedeš bez místenky ve vlaku, šup do jídelňáku a dej si do nosu. Vaří výborně. Úroveň je vážně skvělá.

  • Tip: Pokud je řazený jídelní vůz JLV, tak do ostatních vagónů projíždí i vozíček s nabídkou občerstvení. Ceny jsou ale vyšší než když přijede vozíček ve vlaku, kde jídelní vůz není řazený.  Ve vlaku s jídelňákem si prostě dojdi do něj, lenochu 😀
 • Jídlo v LEO Expressu – moc oceňuji, že mění velmi pravidelně celé menu. Koukni se na menu v LE (duben 2018). Nejraději jsem měla kakao, protože ho nikde jinde nedělali, teď už mají „jen“ horkou čokoládu. Ale oproti RJ si můžeš dát i teplé jídlo. Za mne velké plus.

Kde chutná nejvíc tobě? Napiš mi do komentářů. Na mém Facebooku mi fanoušci poslali své fotky jídel z vlaku i s doporučením na jejich oblíbená. Inspiruj se taky 🙂

Pokud by sis měla odnést něco z dnešního článku, tak je to určitě to, že od teď už kupuješ jízdenky Českých drah jen z jejich mobilní appky.

Potkáme se ve vlaku? 🙂 Oli

 

 

4 comments

 1. Super článek, takový pohodový  Já používám ČD Lounge v Pardubicích, tam není žádné občerstvení, ale je tam záchod zadarmo a většinou odemčený. V Olomouci je zas Lounge často zamčená a musí se prosit u informací.

  S jídly to mám různorodě:
  Regiojet: Plněný Croissant, ideální svačinka při cestě, ani moc tučný, ani žádný blaf a chutá výborně. Jinak si tam bohužel nevyberu, většina je sladká a sushi mě neláká. Bohužel je to všechno prefabrikát co se rozváží, takže nemůžeme čekat zázraky, ale takové párky kdyby v tom vozíčku dělali, to by bylo něco  S pitím souhlasím, že ta voda zdarma by šla řešit určitě líp (po Rusku, v rohu nádržka ať si každý natočí), pak zadarmo nějaký mošt a káva jako dobrý. Celkový dopad cestující pozná při delší cestě, protože se mi nestalo, že by kdy Regiojetu fungovaly všechny záchody a pak je to maraton najít volný záchod. A v Regiojetu oficiálně nesmíš konzumovat vlastní alkohol.
  Leo Express: Jako v článku, obecně horké nápoje mají nej, velmi zajímavý výběr a docela dobré ceny. Nabídka jídel je proměnlivá, ale také nesmírně zajímavá a občas mě baví tam objevovat nějaké nové věci. Horký Croissant jsem snad nikdy nikde jinde neviděl. Panini pro mě bylo zklamáním. Zas ten problém, v přepočtu na počet cestujících zoufale málo záchodů na to, kolik tam nabízí jídla a pití.
  ČD: Pořádná jídla super. Jen málo míst v jideláku je někdy problém. Ten vozíček je srandovní, když jednou je čaj za 39 a bez jídeláku za 10 😀 A sazená vejce s parmezánem si tam dám kdykoliv jen tak na chuť (Y)

  To se mi líbí

  • Ahoj Petře, díky moc za tak detailní komentář.
   V Brně taky občerstvení kromě vody není. ALe není tam ani zaměstnanec ČD.
   Jo nefunkční WC v Regiojetu, o tom by se dalo psát často 😀 Ale u těch funkčních mají alespon ty vonave lilie 😀
   Ten čaj mne taky dostal. Ceny ruzne a uz se vzdy prvni ptám, jestli je ve vlaku taky jídelňak.
   Díky, Oli

   To se mi líbí

 2. Pěkný a celkem objektivní článek.

  Jen nemohu souhlasit s informací, že v ČD lounge je záchod pouze v Brně. A co Olomouc a Ostrava hl.n. a Pardubice? Tam určitě je. 🙂 S tou Prahou si nejsem jist, protože jsem tam byl jen jednou, ale velmi by mě to překvapilo, že by to měla být nejlepší lounge…

  To se mi líbí

  • Ahoj, vyznělo z článku, že je nejlepší? To nemohu posoudit, protože jsem byla v Praze a Brně. Toaletu jsem zmínila např. a ne jako jedinou.
   Který lounge považujes ty za nejlepší? Díky za odpověď, Oli

   To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s