Hranice jsou renesanční město s židovskými památkami u nejhlubší propasti na světě

Udělala jsem na sobě malý experiment. Stala jsem se turistkou ve svém rodném městě, kde už dlouhou dobu nežiju. A proč?

Už více jak rok pořádám každý týden v Brně setkání v kavárnách. Jsou to veřejné akce, kdy se sejdou místní Češi a Slováci, expati pracující v brněnských mezinárodních firmách a taky couchsurfeři, kteří projíždějí městem (sleduj události na mém Facebooku a přidej se taky!).

Vytvořila jsem tak komunitu 80 lidí (stále rosteme), kteří se na akce vrací. No a tak jsem se rozhodla udělat víkendový výlet do mých rodných Hranic. Celkově nás jelo 10 a vymyslela jsem program, který by mohl zaujmout i tebe. Slyšela jsi někdy o Hranicích nebo Teplicích nad Bečvou? Ne? Tak čti dál, možná se budeš divit, jak pěkná místa to jsou.

Hranice na Moravě jsou železničním uzlem

Do Hranic (název města) se dostaneš tak, že si v idosu vyhledáš cestu do vlakové stanice Hranice na Moravě (název stanice). Ty totiž leží na hlavní trati spojující Prahu s Ostravou a kromě Pendolina tady zastavují snad všechny vlaky (včetně Leo Expressu a Regiojetu). Kromě toho zde vede trať na Valašské Meziříčí a dál na Slovensko. Vlak je tedy kromě auta nejlepší dopravní prostředek, jak se do Hranic dostat. Navíc pokud pojedeš od Prahy nebo Brna, užiješ si cestu po téměř 0,5 km dlouhých hranických viaduktech.

Začali jsme v renesančním centru a dali si skvělý oběd

V sobotu jsme se všichni sjeli na oběd do centra Hranic. Vybrala jsem Hotel Centrum Restaurant (dříve restaurace Nostalgie). Podle fotek si asi umíš udělat představu, jak dobré jídlo to bylo. A ne, neplatí mi za napsání článku. 🙂

restaurace-hotel-centrum-hranice   restaurace-nostalgie-fondan

Po kávě (taky umí velmi dobře dělat flat white) jsem šla půjčit klíče od židovského hřbitova, kam jsem chtěla svou brněnskou skupinku dovést.

Hranice měly početnou židovskou komunitu až do 2. světové války

Vybrala jsem 2 nejvýznamnější dochovalé židovské památky – hřbitov a synagogu. K židovskému hřbitovu mám sentimentální vztah. Stojí totiž naproti učebny fyziky mého gymnázia. Fyzika nebyla mým oblíbeným předmětem, proto jsem vždy koukala ven z okna právě na náhrobky. Před 10 lety ještě ani netušili, kdo byl na hřbitově pohřbený, dnes už víme, že zde leží bratr Sigmunda Freuda, bratranec Franze Kafky atd.

zidovsky-hrbitov-hranice

Hřbitov je celoročně zamčený, občas se tam seká tráva (bohužel ne před naší návštěvou) a jinak vypadá opuštěně. Můžeš si ale na něj zdarma zajít, když si v informačním centru nebo v židovské synagoze vypůjčíš klíče (vratná záloha 200 Kč). Hřbitov je jiný než jaký znáš třeba z Prahy.  Pokud jsi tafofil jako já, určitě místo v Hranicích nesmíš vynechat.

Hranická synagoga je krásně opravená stavba, která ale nemá vevnitř nic ze svého původního vybavení. Po válce byla zrekonstruována a dnes je v ní městské muzeum a galerie. Vstup na výstavy je zdarma.

hranicka-synagoga

K synagoze se dostaneš pomalou procházkou od hřbitova přes hranický zámek (sídlí v něm městský úřad a zastupitelstvo) a kolem řeky Veličky. Hranice hodně pracují na zlepšení svého okolí a krásně upravili park pod zámkem, stejně tak okolí řeky.

Na řece Bečvě bývají závody dračích lodí

Kromě říčky Veličky protéká Hranicemi také Bečva. Ta je mohem větší a v roce 1997 způsobila velké povodně. Dnes už je snad město připraveno, kdyby došlo k něčemu podobnému. Pokud máš čas, určitě se projdi podél břehu, zajdi do Loděnice na něco chladného (odtud se také skvěle pozorují závody dračích lodí konané jednou ročně). Projdi se dál až k hrázi a přejdi přes ni na druhou stranu a dojdi do hranického parku.

V parku je super udělat piknik, v altánu se během léta občas konají koncerty a celkově je to skvělé místo na lenošení.

hranické-podloubí

Z parku jsme se vrátili do centra města na náměstí. Hranice sice nejsou Telč, i přesto mají překrásná podloubí a krásná průčelí okolo hlavního náměstí. Tomu vévodí kostel sv. Jana Křtitele, ve kterém jsem ve sboru odzpívala několik vánočních koncertů.

V Teplicích nad Bečvou najdeš nejhlubší propast světa

Asi nejhlubší. Do dnešní doby se hlubinní potápěči ani sondy nedostali na její dno. Považuje se ale již dnes za nejhlubší zatopenou sladkovodní propast na světě.

hranicka-propast-je-nejhlubsi-na-svete

Několik potápěčů zemřelo při objevování jejích temných hlubin. Poslední měření skončilo neúspěchem, kdy v hloubce 473,5 m byl u sondy krátký kabel. Takže se již hlouběji ponořit nemohla.

Ty si ale budeš moci prohlédnout jen její suchou část. Dole je potom jezírko = vstup do zatopené části, kterou nevidíš na obrázku.

Jak se k propasti dostaneš? Nejpříjemnější je dojet vlakem do Teplic nad Bečvou. Stezka začíná přímo u železniční stanice.

Doporučuji si s sebou vzít trekové hole, trasa není náročná, ale jde se s nimi příjemněji do kopce. Od propasti se pak dostaneš kolem zříceniny hradu Svrčova k vyhlídce u sv. Jana. Zde je nádherný výhled na lázeňské město, klikatou řeku Bečvu a uvidíš až do Hranic.

Můžeš dojít až na Hůrku, jen si pamatuj, že musíš dávat pozor na klíšťata. S tím ale také souvisí to, že jsi přímo v lese, v přírodě, poblíž řeky a můžeš tak pozorovat různá zvířata. Pocházím z myslivecké rodiny a mám slabost pro ornitologii. Tohle místo je pro pozorování jako stvořené. Sbal si dalekohled, dobrou obuv a udělej si hezké odpoledne v přírodě. Navíc tu roste i několik vzácných rostlin. Je tu opravdu krásně, za pěkného počasí tady ráda odpočívám.

Na teplý lázeňský oplatek a do jeskyní do Teplic nad Bečvou

Zpátky z Hůrky se dostaneš opět k nádraží. Budova i nástupiště jsou ve velmi špatném stavu, nyní probíhá oprava. V podchodu si můžeš prohlédnout vystavené fotografie z objevování hranické propasti.

Lázně Teplice nad Bečvou jsou typickým lázeňským městem. Krásná kolonáda, upravené parky podél řeky Bečvy, kohoutky s vyvedeným místním pramenem. Místní kyselka se nedá koupit v obchodech třeba jako Magnesia, tak si načepuj do vlastní lahve. Je to zdarma.

teplice-nad-becvou

Teplice nemají své vlastní lázeňské oplatky, a tak dovážejí ty z Luhačovic. Pokud ti to nevadí, ochutnej teplý lázeňský oplatek za 5 Kč. Nebo si rovnou pořiď celou krabici jako suvenýr.

Dříve než si naplníš bříško jídlem, doporučuji navštívit ještě jednu přírodní zajímavost – Zbrašovské aragonitové jeskyně. Hodinová prohlídka stojí dospělého 110 Kč (s ISIC 80 Kč) a pro děti za 60 Kč. Prohlídky jsou v češtině, ale mají anglický leták (případně musíš svým zahraničním kamarádům překládat jako já). V jeskyni neočekávej velké množství krápníků, je to jiný typ jeskyně s velkým obsahem CO2. Zamořené oblasti jsou samozřejmě uzavřené.

zbrasovske-aragonitove-jeskyne

V jeskyni se občas vyskytují netopýři a zajímavostí je, že se v Mramorové jeskyni pořádají koncerty. Třeba se ti poštěstí tam zrovna být.

Pokud máš ráda minigolf, výlet můžeš zakončit turnajem. Jako dítě jsem tu chodila a měla jsem tu hru ráda.

V okolí Hranic jsme strávili 2 dny a 1 noc. Příště bych chtěla udělat výlet na zříceninu hradu Helfštýn a k tomu bych chtěla najít ještě jeden zajímavý výlet do okolí, napadá tě něco?

Děkuji Bronislavu Bažantovi, skvělému fotografovi, za poskytnutí fotografií.

PS: Zkusila jsi už taky někdy poznat své město z pohledu turistky?

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s