Řecko má krásné pláže, ale vnitrozemí tě dokáže pohltit krásnou přírodou i památkami

Copy of Islandský poklad hledejte ve vnitrozemí

Evropská kultura má počátky v antice. Filosofie, medicína, politika, architektura. Proto bylo na čase se konečně do Řecka podívat. Vydala jsem se tam poprvé v roce 2018. Mým výchozím městem bylo Thessaloniki (česky Soluň).

Do Soluně létá levně Ryinair a letiště je 45 minut od města

Do dnešních dnů stálé spojuje Bratislavu a Soluň nízkonákladová letecká společnost. Letenky jsem pořídila zhruba za 20 Euro zpáteční s příručním zavazadlem čili je to celkem levná dovolená v Řecku.

Před letištní halou uvidíš velkou řadu lidí, kteří budou čekat na stejný autobus jako ty. Je tam taky budka, kde si za 0,6 Euro koupíš jednosměrnou jízdenku. Autobus má na sobě číslo 78 a jezdí během celého dne. Jako každý autobus nemá zcela dané zastávky, takže sleduj na mapě, kde ve městě bys zhruba chtěla vystoupit. Konečná je na autobusovém nádraží.

Ubytování přes airbnb v Soluni

Jak už víš, cestuji buď přes couchsurfing nebo airbnb. V Thessaloniki jsem bydlela celkově na 2 různých místech. První z nich byl nízkonákladový hostel Art In Residency, který ovšem podle současných informací není otevřený. Je to velká škoda, zajímavější místo jsem na cestách asi zatím nepotkala. Druhý byl byt, který byl nově zrekonstruovaný, ale protože byl v podzemí, hodně se tam držela vlhkost a trošku plísně, takže asi ne zcela ideál. Čili nedávám ani odkazy, protože jeden již nefunguje a druhý nedoporučím. Přesto se při srovnání nabídek na noc dalo vejít do 15 Euro. Pokud ještě nejsi zaregistrovaná na airbnb, můžeš získat slevu na airbnb ubytování a zážitky přes tento odkaz. Napsala jsem i článek o tom, jak tato sleva funguje – Pozor, airbnb neustále mění podmínky, ne vždy stíhám článek aktualizovat.

Soluni vévodí pevnost na kopci a Bílá věž u moře

Když jsem do Thessaloniki přijela, lidé všude kouřili, na ulici bylo nesnesitelné horko, všude se povalovaly odpadky a chodníky byly rozbité. Dej tomu ale čas a zvykneš si. Nejkrásnější procházka tě čeká okolo moře. Je tu obrovský přístav s molem, na kterém najdeš různé bary a restaurace, podél pobřeží je plno obchodů a dostaneš se až k nádherné Bílé věži, která je zároveň muzeem.

greece-2710567_960_720

Soluň oplývá nespočtem pravoslavných kostelů a kláštěrů. Velká část historické části je pod hlavičkou UNESCO a když si cestičky prodereš skrz docela dost nevzhledné části, ve městě se ti nakonec bude líbit.images

Na nejvyšším vrcholu města jsou zbytky pevnosti a brány. Cesta nahoru je v tom vedru úmorná, jede tam sice autobus, ale městská doprava v Řecku je kapitola sama pro sebe. Přesto se nahoru nějak dostaň, nejlépe na východ nebo západ slunce. Romantický výhled na moře, celé okolí, přístav, stojí to za to! Na obrázku níže jsem dala schválně ne ten nejhezčí pohled z vrcholku, dojdi tam a budeš překvapená, příjemně 🙂

Saloniki_City_Walls_2

Ve městě se dá toulat dost dlouho, pozor ale na okrajové části. Google mi kolikrát poradil, že tam existují zkratky, ale kolikrát jsem procházela okolo nevěstinců, nelegálních skládek a jednou skončila u někoho doma a zpátky mne hnal pes 😀 Takže se spíš drž té staré části.

Množství muzeí převyšuje čas, který můžeš na dovolené městu věnovat, ale určitě si vybereš některé z období antiky.

Nákupní centrum města začíná u Bílé věži

Zara, Valentino, Max Mara, H&M, prostě klasika velkoměst. Chtěla jsem to vzdát, ale nakonec objevíš i místní designéry a návrháře, kteří prodávají oblečení šité v této zemi. Řecko má skutečně co nabídnout. Takže objevíš nové věci, které jen tak v našich městech nekoupíš.

V bezprostředním okolí hlavní ulice, která je na dohled od moře (největší ulice níže na fotce), je mnoho barů, prodejů zmrzlin, čajoven, restaurací, turistů. Ceny odpovídají turistické destinaci, proto se na levnější jídlo vydej mimo centrum. Kvalita ovšem půjde dolů, ale autenticita nahoru 😀

43878248832_579c9b2d69_b

Pláže v Soluni nehledej

Tohle může být dost velké zklamání. Levně do Řecka doletíš do přímořského města a nenajdeš tam nikde pláž. Opravdu tam není. Nejbližší je 30 minut od města autem/autobusem, ale není to ta pravá azurová voda s krásnou kamenitou/písečnou pláží. Na takovou si raději dojeď až na Chalkidiki. Soluň je skutečně spíš o chození po památkách, gastronomii a nakupování.

Ze Soluně si udělej třídenní výlet na horu Olymp a na Meteoru

Na vrchol, kde sídlili antičtí bohové, se ze Soluně dostaneš autobusem. Odjíždí z hlavního nádraží. Jízdenky lze koupit online, ale je třeba je vytisknout, i když mají QR kódy, řidiči nemají čtečky. Hora Olymp ale není hora Říp. I v létě tam můžeš čekat sníh a je třeba se na horu vypravit co nejdříve z rána, s dostatkem vody a jídla a také oblečením. Jinak bys taky mohla být dost zklamaná, nebo hůře, mohlo by to být pro tebe nebezpečné.

mount-3566069_960_720

Pokud by ses hned nevracela zpátky a máš k dispozici auto (ale dostaneš se tam i autobusem/vlakem), celoživotním zážitkem může být pro tebe Meteora.

stažený souborJedná se o kláštery, kdy z původních 20 na vrcholech skal, k dnešnímu dni zůstává pouze 6. Jako žena dostaneš před vstupem dlouhou sukni, a muži by taktéž neměli jít dovnitř v šortkách. Dříve se lidé vytahovaly nahoru v nádobách pomocí soustavy kladek, dnes i kvůli turismu jsou do skal vytesané schody a žebříky.

Kousek od Edessy je nádherná horská oblast s vodopády, skrytými jeskyněmi a naprosto čistou vodou

Hodinu a půl od Soluně je staré město Edessa s nádherným vodopádem, který se dá projít jakoby do něj, a tisíc let starým kostelíkem. Dále od něj je pak nádherná oblast s dalšími vodopády, termály a kilometry stezek v lese a přilehlých kopcích. Dokonce jsem nalezla uzavřené jeskyně se zákazem vstupu, kde když jsem nakoukla dovnitř a koukla na mne ta obrovská solifuga, no pomalu jsem chtěla seskočit dolů do údolí. 😀

34827500231_9e7414958f_b

Za vstup do bazénků se platí, ale stačí vyjít nahoru po proudu řeky a poplavat si v ledových a průzračných tůních a poté se ohřát na nějaké slunném oblém kameni. Podloží tu vypadá jako vápencové a jsou tu krásné bílé kameny, které přispívají ke kráse místní přírody.

Strávila jsem tu hodiny procházením různých stezek, které nejsou sice dobře označené, ale nepřipadalo mi, že by se tu dalo jednoduše ztratit.

První ochutnávka Řecka mne navnadila na pokračování

Řecko je stále v těžké krizi, nezaměstnanost je veliká obzvláště mezi mladými lidmi a tak se dá celkem dost levně cestovat v řeckém vnitrozemí. Příroda i památky jsou pro mou staromilnou duši pohlazením, a proto se sem zase vrátím. Jídlo a pití se dá dobře pořídit na ulici, nejčastěji nějaké maso grilované na špejli, mletá masa, plněné lilky, pečivo, zmrzliny a samozřejmě frappé.

Moje upozornění/rada je, že je možné cestovat místní dopravou, ale bude tě to stát dost nervů. To ale k cestování patří, ne? 🙂

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s