O mně

O blogu, o mně i o tobě

1. O blogu

Tak nějak jsem pochopila, že píšeš o cestování, o čem konkrétně je ale tvůj blog? Píšu o svých cestách, motivuji ostatní a dávám jim detailní návody, jak na to. Dotýkám se témat vzdělávání, práce na cestách a filozofuji.

Proč se tvůj blog jmenuje Potkáme se ve vlaku? S tím názvem jsem se vzbudila na konci ledna 2016 a ten den si založila blog (chtěla jsem ho založit už asi 4 roky). Miluji vlaky a hodně známých po návratu z ciziny potkávám náhodně právě ve vlaku nebo na nádražích. Zdálo se mi to jako vhodný název. Navíc, když se chystám na cestu vlakem, na sítích vyzývám své fanoušky, aby se ke mně přidali, pokud mají cestu.

Proč píšeš o vzdělávání? Co je důležitějšího, než na sobě stále pracovat? Jak se vzdělávat (nejen) na cestách je jeden z mých článků, navíc každý měsíc vybírám, co za zajímavé vzdělávací akce ve světě jsou a na co se můžeš přihlásit (a často s plně hrazenými výdaji). Navíc jsem součástí neziskovky Khanova škola a učím.

Jak nezmeškám žádnou novinku na blogu? Nejlépší bude, když si mne přidáš do RSS čtečky, nebo dole na stránce stiskni odebrat a bude ti chodit e-mail s upozorněním na nový článek, případně mi pošli e-mail a já tě přidám do databáze, na kterou čas od času posílám dopis.

Najdu tvůj blog na sociálních sítích? Tady mne taky můžeš sledovat. Aktivní jsem na Facebooku a Instagramu.

Jak často něco nového napíšeš? Snažím se vytvořit minimálně 1-2 hodnotné články za měsíc.

2. O mně

Kdo jsi? Asi nepůjdu do filozofické podstaty otázky. Takže jsem Oli, je mi něco nad 20 a zároveň pod 30, miluji učení chemie, digitální marketing a mám pocit, že jsem opravdu naživu, když cestuji.

Kde se o tobě dozvím víc? Internet je mocná čarodějka. Hledej. Vyšly o mně 2 články. Detailní rozhovor na Tiscali a pak i část článku na lidovkách. Dostala jsem se také do 20 cestovatelských blogů, které byste měli sledovat. Hanka se mnou v březnu 2017 napsala rozhovor na svém blogu Na nomádské stezce.

Co byl tvůj nejsilnější zážitek na cestách? Určitě to bylo setkání s jezídy v iráckém Kurdistánu. Pohostili nás v jejich nejsvatějším městě a řekli nám toho neskutečně mnoho o jejich životě, kultuře i historii spojené s jejich náboženstvím. Poté, co jsme se vrátili, vypukly první velké boje s ISIS. Jejich terčem byli Jezídi (nemají svatou knihu, a podle těch teroristů nemají právo existovat), většina z nich je dnes mrtvá a ženy pravděpodobně postihl horší osud než smrt. Byl to určitě zatím nejsilnější zážitek v životě.

Které země jsi už procestala? Uf, to je těžké. Evropu už mám skoro celou, byla jsem v USA, Maroku, Turecku, Íránu, Iráku, Thajsku, Japonsku… V několika zemích jsem žila, studovala nebo pracovala.

Kam se teď chystáš? Ať už je to víkend, pár týdnů nebo i víc, jedu tam, kam jsou levné letenky. Určitě se hladově vrhnu po Jižní Americe nebo Asii.

Kde bereš peníze na cesty? Není to nic tajného. Prostě pracuji. Nezdědila jsem peníze ani nevyhrála v loterii. Vydělané peníze jednoduše dávám za cestování.

Nebojíš se? Tuhle otázku mi pokládají pouze lidé, kteří nikdy nevytáhli paty z naší rodné země. Takže ne, nebojím se cestovat. A ty se přestaneš taky bát, věř mi. Strach je ta největší překážka v životě, nejen v cestování.

Můžu tě potkat i v offline světě? Ano, dělám různé besedy po Česku, připravuji maturanty na přijímačky z medicíny, pořádám akce v Brně a určitě se potkáme ve vlaku, ne? 🙂

3. O tobě

Jak mám začít cestovat? Udělej první krok. Kup si třeba letenku. Nebo si zařiď Erasmus pobyt. Ani já ani nikdo jiný to za tebe neudělá. Takovou otázku si pokládáš jen proto, že už cestovat chceš a na to víc motivace nepotřebuješ.

Nemám moc peněz, jak …? Stopuj a spi pod širákem. To tě peníze nestojí. Můžeš se taky naučit hledat levné letenky a levné ubytování. Případně začni poznávat evropská města a mladé lidi z Evropy díky Erasmus+ projektům, které hradí EU. Primární důvod je ale vzdělávání, tak nebuď jen parazitem a něco pořádného se nauč. 🙂

Najdeš mi levné letenky a ubytování v zahraničí? Ráda bych uspokojila každého, kdo mi takto napíše. Ale sama sis už možná zkusila, co to obnáší. Průměrně bych detailním hledáním strávila 3 hodiny a podle současného trendu mám takových žádostí až 20 měsíčně.Samozřejmě tě nasměruji, co dělat. Pokud ale opravdu trváš na hledání, zvaž to, že mě pozveš aspoň na čaj nebo na oběd (i virtuálně). Jsem schopná ušetřit tisíce a navíc ti ušetřit čas. Asi tak k vysvětlení, proč každému nemohu vyhovět (aneb jak moc si ceníš svého času?).

Chci taky psát cestovatelský blog. Jdi do toho. Naučíš se formulovat myšlenky do textu. Naučís se plno věcí o marketingu. O focení i tvorbě grafiky. Začneš si vážit lidí, co se tím živí. Jen pár rad na začátek. Psaní tvoří tak 10-30 % času, které s blogem strávíš. Musíš se totiž aktivně věnovat komunitě lidí na tvých sociálních sítích, propagovat svůj blog – psaním do různých diskuzí, spolupracovat s dalšími bloggery a médii. A hlavně publikuj pravidelně. Pak mi napiš, určitě tvůj blog nasdílím. Využij tipů, které jsem sepsala pro mého zákazníka – 8 věcí, co musíš udělat po publikování článku.

Já chci cestovat, ale mí rodiče a přátelé se o mne bojí. Wow. Je fajn vidět takový nesobecký přístup. Je to přirozené, lidé, kteří tě mají rádi, tak chtějí, abys byla v bezpečí. Dělej proto všechno, abys na sebe dávala pozor a aby o tom věděli. Komunikace je základ. Jakmile pochopí, že cestování je to, co si opravdu přeješ, pustí tě. Nezapomeň jim ale pravidelně psát! 🙂

4. Další

Nenašla jsi odpověď na otázku nebo mi chceš jen napsat? Napiš mi na Facebook nebo na olga.ryparova@gmail.com. Odpovídám na všechny zprávy.

Bon voyage,

Oli